ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗΣ

Ώρες ενημέρωσης γονέων

Σχέδιο Δράσης Αξιολόγησης ΕΕ

Πρόγραμμα και Ύλη Ενδοσχολικών Εξετάσεων

Δράση για την αυτοεκτίμηση των μαθητών

Το πείραμα του Ερατοσθένη

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Γυμνασίου Παλαιοκώμης Σερρών!

Το Γυμνάσιο Παλαιοκώμης  λειτουργεί πάνω από 45 χρόνια, διάστημα στο οποίο έχουν φοιτήσει περισσότεροι από χίλιοι μαθητές. Πολλοί από τους αποφοίτους του έχουν διακριθεί σε διάφορους τομείς της κοινωνικής ζωής, στις επιστήμες και στα γράμματα. Αν και μικρή σχολική μονάδα επιδιώκει, και έχει καταφέρει, να παρέχει άρτια εκπαίδευση και μόρφωση στους μαθητές της. Το καταρτισμένο διδακτικό προσωπικό μεταλαμπαδεύει τη γνώση στους μαθητές, ενώ μέσα από δράσεις προωθεί την ελευθερία σκέψης, την αυτενέργεια, την υπευθυνότητα, τη συνεργασία, το σεβασμό προς τον συνάνθρωπο, συμβάλλοντας έτσι στην κοινωνική, πνευματική και συναισθηματική ανάπτυξή τους. Επιθυμία και μέλημα όλων μας είναι να συνεχίσουμε να προσφέρουμε στους μαθητές μας τα εφόδια για ατομική πρόοδο και κοινωνική καταξίωση. Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι "Η εκπαίδευση είναι το δικαίωμα, η ανάγκη και η ευθύνη όλων μας".

Εύχομαι καλή σχολική χρονιά!

Χαρισιάδης Δημήτριος, Φυσικός M.Ed.

Διευθυντής Γυμνασίου